WIN Bar — це шукач незвичайного. Раніше, на початку XIX ст., тут, під склепінчастою стелею, була аптека. Тепер же — кухня — повелителька унікальної в’яленої качки й винний льох — колекціонер насамперед маловідомих сортів. Так, крім каберне чи шардоне, заклад наповнює келихи верментіно, гревюрцтрамінером, темпранільйо (останній варіант — без алкоголю)... Наповнює за цінами, які дивують доступністю.
WIN Bar — це руйнівник стереотипів. Його місія — зовсім не в тому, щоб, за ресторанною традицією, помножити чек гостя на п’ять. Крім того, тут немає сомельє — є лише готовність вислухати гостя й запропонувати ідеальне саме для нього французьке, німецьке, португальське чи інше вино. Утім, хіба тільки вино? Може, іще сома в шампані? Цвітну капусту в карі? Перепілку з лисичками й винним соусом? Бургер з ерингами й мармуровою яловичиною? Восьминога?.. У закладі жартують, що займаються енотерапією, проте тонкощі терапії їжею тут опанували не гірше.
WIN Bar — це новатор. Уявити себе сомельє тут може допомогти винна машина — іще не звичний для України пристрій. Жодних пляшок і корків — лише охолоджувальна система й крани. WIN Bar — це історик. Щоб побувати в Австро-Угорщині, кияни просто сідають за його стіл із 10-тонної бочки. Колись, майже століття тому, у цю колосальну тару наливали бордо. WIN Bar — це митець. Шлях мисливців за авторськими коктейлями й цінителів скульптури та прикрас лежить саме в цей заклад...
Три абзаци — а про заклад усе ще є що розповісти (про фермерські продукти, про снеки для улюбленців, про відмову від горілки з пивом...). То може, час «познайомитися» з WIN Bar особисто?